İçeriğe geç

Televizyonun Işığı Yanıyor Ama Açılmıyor Neden? 5 Etken

Televizyonun ışığı yanıyor ama açılmıyor sorunu birkaç aşamadan oluşur. Bunlardan bazıları kumandanın bozulması, uyku zamanlayıcısı, HDMI kablo problemi ve güç tasarrufu modu olabilir. Diğer sebepler ise güç bölümünün bozulması, anakartın yanması, TV panellerinin bozulması veya led ışıklarının sönmesidir.

Yaşanılan bu sorunda tv servisi çağırmadan kişisel olarak yapılabilecek kontroller olduğu için sadece televizyon teknik servisinin çözüm sağlayabileceği konulara değindir. Şahsi olarak gerekli kontrolleri yaptınız ancak yinede tv açılmıyorsa 444 67 02 numaradan profesyonel teknik destek alabilirsiniz. Philips tv, Lg tv, Samsung tv, Arçelik Tv, Sonny Tv, Grundig Tv, Axen tv, Beko, Profilo, Saba, Sunny, Hi Level ve diğer tüm tv model ve markalarında servis hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Güç Işığı Yanmasına Rağmen TV’nin Açılmama Sebepleri

Televizyon ışığının yanmasına rağmen televizyonun açılmamasının birçok sebebi olabilir. Aşağıda yer alan sorunlar kullanıcılar tarafından en çok yaşanmış ve test edilmiş problemlerdir. Adım adım gerekli aşamalarda kontroller yapılmalıdır. Bazı test ve kontroller özel teknolojik ekipmanlar ile yapılması daha iyi sonuçlar verecektir.

Tv Güç Kartı Sorunu

1. Tv Güç Kartı Sorunu

Televizyona elektriği aktaran ve içerisinde yer alan bileşenlere voltajı veren güç kartının bozulması halinde tüm elektrik bağlantısı kesilir. Bileşenler gerekli elektriği almadığı için televizyona görüntü gelmez. Eğer böyle bir sorun mevcut ise güç kartı değiştirilerek sorun ortadan kaldırılabilir. Güö kartında her zaman tamir ve onarım pek mümkün olmaz. En iyi performans ve kalıcı çözüm için değişim gerekebilir.

Tv Kumanda Problemi

2. Tv Kumanda Problemi

Zaman zaman kumandada pil bitmesi ya da temassızlık olabiliyor. Böyle durumlarda ilk olarak kumandanın doğru çalıştığından emin olmanız gerek. TV’nin yanında yer alan güç tuşuna bastıktan sonra herhangi bir değişim olmuyorsa, sorun TV kaynaklıdır. Eğer buradan bastığınızda TV açılıyor ve görüntü geliyorsa kumandanızı kontrol edebilirsiniz.

Tv servisi çağırmadan önce mutlaka kumanda pil kontrolü yapınız. Servis ücretleri servis ekibinin evinize gelmesi ile başlar. Bu neden çok basit bir işlemle bu ücreti ödemeyebilirsiniz. Farklı yeni pil takarak kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Televizyon Bağlantı Problemleri

3. Televizyon Bağlantı Problemleri

Televizyonun yapısına bağlı olarak VGA, HDMI ya da Display Port ile görüntü aktarımı sağlanır. Bu kablolarda bir problem olması, yanlış yere takılması ya da temassızlık olması halinde görüntü gelmez. Kabloları tek tek kontrol ederek sorunu bulabilir, eğer yanlış yere takmışsanız girişin ismine dikkat edebilirsiniz.

Örnek; HDMI 1 bölümüne taktıysanız, TV’nizden de görüntü verilecek kısmı HDMI 1 olarak seçmelisiniz.

LED Işık Sorunu

4. LED Işık Sorunu

TV’nizin ekranına görüntü ışığını veren ledlerde bozulma ya da temassızlık olabilir. Bu tür durumlarda da ekrana ışık vermemekte ve görüntü gelmemektedir. Ledlerin kontrolünün mutlaka servis tarafından yapılması gerekmektedir. Kendiniz TV’yi açmanız halinde farklı problemlere sebebiyet verebilirsiniz.

Televizyon led arızaları farklı tüde yaşanabilir. Kimi zaman led düşmesi denilen durumda oluşabilir. Bu durumda led değişimi yapılması gerekecektir. Bu hizmeti alırken tv servis seçimini çok iyi yapmalısınız. Kalitesiz led ışık kullanımı ve yetersiz işçilikler nedeni ile aynı sorunu bir daha yaşayabilirsiniz.

5. Ekran Paneli Sorunu

Eğer ekran panelinizde kırık, çatlama ya da farklı bir problem var ise ekrana görüntü gelmez ancak güç ışığı yanar. Yukarıda yer alan maddeleri test ettikten sonra hala bir problem yaşıyorsanız sorun düşündüğünüzden daha büyük olabilir. Hem güvenliğiniz hem de cihazda farklı sorunlar olmaması için uzman bir servise başvurarak kontrollerini sağlatabilirsiniz.

Televizyonun Işığı Yanıyor Ama Açılmıyor Neden? 5 Etken yazımız hakkında görüş ve önerilerinizi bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz. En iyi teknisyenlerle sizlere en etkili çözümleri sunmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir